06 / 08 / 2017
  - 08:35:53 AM
Congratulations to the BVT Class of 2017
  

UPTON – The following is a list of the 286 members of the graduating class of 2017 from Blackstone Valley Regional Vocational Technical High School. Students and their vocational technical programs are grouped by hometown and listed alphabetically by last name. Membership in the National Honor Society is indicated by (NHS), and membership in the National Technical Honor Society is indicated by (NTHS). Valley Tech is proud to additionally recognize the class of 2017 officers and students speakers: Class President Joseph Napolitano of Upton; Vice President Alexandra Killeen of Upton; Secretary Megan Oliva of Hopedale; Historian Cameron Thomas of Milford; Valedictorian Max Mirageas of Mendon; Salutatorian Erik Martus of Douglas; and Student Council President Grace Lemire of Uxbridge. 

Bellingham

Sidney Nicole Alarcon, Construction Technology; Alyssa Marie Banks, Health Services; Elizabeth Ann Bebyn, Manufacturing and Engineering Technology; Shea Marie Boultenhouse, Culinary Arts; Kaelyn Sue Cardarelli, Dental Assisting (NHS/NTHS); Ryan Griffen Carvalho-Pereira, Plumbing; Jeremy Michael Chamberlain, Multimedia Communications (NHS); Victoria Louise Colombo, Drafting and Engineering Technology; Michael William Egan, Automotive Technology; Jayde Elizabeth Gaudet, Health Services; Michael Herbert Jacobs, Automotive Technology; Shannon Marie Kelley, Culinary Arts; Connor William Kenney, Manufacturing and Engineering Technology (NTHS); Autumn Alexandra Lacharite, Health Services (NHS/NTHS); Andrew David Lavergne, Electrical (NHS/NTHS); Justin Michael L'Esperance, Drafting and Engineering Technology; Allison Taylor Linehan, Painting and Design Technologies; Sheleigh Anne Lovejoy, Dental Assisting (NHS/NTHS); Connor Keegan Marquez, Multimedia Communications (NHS/NTHS); Haylee Lourdes Soares Ouellette, Health Services (NHS/NTHS); Taylor Marie Parker, Manufacturing and Engineering Technology; Nicole Josephine Smith, Cosmetology; Karly Marie Stallworth, Health Services (NHS/NTHS); Daniel Bailey Wotton, Electrical; Gabriella Paulette Zazza, Health Services.

Blackstone

Alex Lee Ahee, Drafting and Engineering Technology; Katherine Frances Alotta, Construction Technology; Rebecca Rose Belanger, Construction Technology; Aiden Matthew Belanger, Drafting and Engineering Technology; Olivia Leigh Bouchard, Dental Assisting; Sara Ann Boucher, Automotive Technology; Cameron Richard Desrochers, Manufacturing and Engineering Technology; Harrison Lloyd Diehl, Multimedia Communications; Heather Nye Dowrey, Painting and Design Technologies (NHS/NTHS); Ethan Vincent Gariepy, Electronics and Engineering Technology; Andrew Christopher Hahn, Business Technology; Stephanie Katherine Konicki, Painting and Design Technologies (NHS); Joelle Renee LaChance, Cosmetology (NHS/NTHS); James Matthew Martinelli, Multimedia Communications; Blake David Morin, Electrical; Matthew Steven Papineau, Electronics and Engineering Technology (NHS/NTHS); Samantha Ashley Reed, Automotive Technology; Alex Joseph Robeau, Information Technology (NHS/NTHS); Megan Marie Thibodeau, Business Technology; Mackenzie Alexandra Varieur, Health Services (NHS/NTHS).

Douglas

Ebhann Rose Brown, Multimedia Communications; Zachary William Ernst, Information Technology; Rachel Caroline Forte, Cosmetology; Kayla Alex-Sandra Harty, Cosmetology; Madelyn Rose Hill, Health Services; Matthew Dwight Keith, Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration; Liam Thomas Kelley, Manufacturing and Engineering Technology; Grace Marie Lapan, Health Services (NHS); Joseph Daniel Lincoln, Automotive Technology; Brooke Allison Linnehan, Health Services; Erik Kenneth Martus, Multimedia Communications (NHS/NTHS); Jacob Paul Masi, Multimedia Communications; Beth Lillian Miller, Automotive Technology; Emily Taylor Muscatell, Dental Assisting; Kyle Stephen Benson Prince, Construction Technology; Joseph Robert Skowronski, Drafting and Engineering Technology; Althea Frances Maye Smith, Multimedia Communications; Emily Elizabeth Stienstra, Drafting and Engineering Technology (NTHS); Sarah Elizabeth Thibault, Culinary Arts; Allen Michael Turner, Automotive Technology; Angela Kathryn Vergilis, Electrical.

Grafton

Kevin Francis Barthelmes, Electronics and Engineering Technology; Kindred Noel Cain, Cosmetology; Shelby Rose Corbin, Dental Assisting (NHS); Elizabeth Grace DeCosta, Manufacturing and Engineering Technology; Maxwell Sergey Erskine, Information Technology; Kathryn Alyssa Graveson, Dental Assisting (NHS); Justin Edward Hall, Information Technology (NHS); Benjamin John Houle, Information Technology; Julia Dawn Klisiewicz, Construction Technology (NHS); Olivia Rose Klotz, Drafting and Engineering Technology (NTHS); Liam Riley Mahoney, Construction Technology; Edward Thomas Matatall, Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration; Tyler Andrew Moore, Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration; Kassadi Rae Pires, Construction Technology; Dylan Roger Ramos, Electrical; Letitia Ann Snyder, Painting and Design Technologies (NTHS); Steven William Stefanik, Automotive Technology; Jennifer Brooke Zinkus, Business Technology (NHS).

Hopedale

Luke Vincent Emery, Manufacturing and Engineering Technology; Julia Elisabeth Graves, Culinary Arts; Genevieve Potter Kempster, Cosmetology (NHS); Megan Alexandra Oliva, Cosmetology; Maegan Elizabeth Pittsley, Painting and Design Technologies; Andrew William Porter, Plumbing; Sarah Isabelle Sparks, Cosmetology.

Mendon

Sara Bassetti Burnell, Health Services (NHS); Kristina Marie Campbell, Cosmetology (NHS/NTHS); Olivia Vincenza Desmond, Culinary Arts; Kaelin Grace Garrison, Cosmetology (NTHS); Amanda Michelle Godowski, Painting and Design Technologies (NHS); Sarah Elizabeth Hanscom, Drafting and Engineering Technology; Jonathan David Lynch, Electronics and Engineering Technology (NHS); Abigail Lee Maron, Construction Technology; Kyle James Martell, Health Services; Max Menelaus Mirageas, Electronics and Engineering Technology (NHS/NTHS); Thomas Rolland Morin, Manufacturing and Engineering Technology; Rutger Todd Murphy, Manufacturing and Engineering Technology; Samuel Harrison O'Connor, Culinary Arts (NHS); Cassidy Marie Silva, Multimedia Communications; Catherine Marie Tierney, Culinary Arts; Nicole Rose Wojnowski, Painting and Design Technologies.

Milford

Kelsey Elizabeth Anderson, Dental Assisting (NHS/NTHS); Laryssa Filadelfo Azevedo, Painting and Design Technologies; Dominick Robert Benjamin, Automotive Technology; Sydney Kathleen Blaney, Culinary Arts; Kaitlyn Marie Brock, Drafting and Engineering Technology (NHS/NTHS); Taylor Elizabeth Bruni, Drafting and Engineering Technology; Daniela Maria Catrambone, Information Technology; Ellie Margaret De Lucia, Multimedia Communications; Tyler Daniel Driscoll, Information Technology; Paul John Facey, Construction Technology; Matheus Soares Gomes, Electrical (NHS/NTHS); Robert Michael Gorham, Electrical; Caleb Nathan Johnson, Electronics and Engineering Technology (NHS); Owen Tyrone Kaufman, Construction Technology; Colton John Luke, Automotive Technology; Hannah Clara Fernandes, Information Technology; Alexia Josephina Monteiro, Business Technology; Eric Ruben Morales Gonzalez, Automotive Technology; Stacey Achaleke Muanya, Health Services (NHS); Megan Rose O'Donnell, Electrical (NTHS); Nagelie Veralice Otero Mendez, Cosmetology (NHS/NTHS); Matheus Oliveira Passos, Manufacturing and Engineering Technology; Nicolas Rodrigues Pereira, Construction Technology; Maggie Mae Rothberg, Multimedia Communications; Jacob Edward Russian, Culinary Arts; Thomas Reed Selander, Plumbing; Briana Lee Sullivan, Drafting and Engineering Technology (NHS); Cameron Mikhail Thomas, Culinary Arts; Noelle Elaine Trail, Culinary Arts (NHS).

Millbury

Daniel Jeffrey Aldonis, Plumbing; Robert Malcolm Beauregard, Manufacturing and Engineering Technology; Jeffrey Peter Bianchi, Plumbing; Nathan William Burdzel, Electronics and Engineering Technology (NHS); Ashley Kaitlyn Cronan, Electronics and Engineering Technology (NHS/NTHS); Emeline Rose Imbody, Cosmetology; Erica Michelle Nordstrom, Culinary Arts; Samantha Jean Patterson, Culinary Arts; Dakota Leigh Percival, Cosmetology; Cameron Frazier Peterson, Business Technology; Evan Gordon Robinson, Plumbing; Antonio Wayne Romeo, Drafting and Engineering Technology; Tyler Paul Serafin, Electrical; Allyson Kate Sharon, Painting and Design Technologies; Adam Robert Silver, Construction Technology; Torin Nathan Trinque, Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration; Taylor Nancy Tyan, Business Technology; Jazmin Victoria Wentworth, Culinary Arts; Scott Allen Yaghoobian, Manufacturing and Engineering Technology.

Millville

Elizabeth Kate Constantineau, Electronics and Engineering Technology; Brett Lenny Desjardins, Business Technology; Bryan Charles Desrosiers, Electronics and Engineering Technology; Liliana Ruth Gambach, Auto Collision Repair and Refinishing; Lindsay Rae Harper, Business Technology (NHS); Jacob Ryan Platt, Construction Technology; Kaylee Danielle Smith, Painting and Design Technologies (NHS); Kenneth Lord Tubman, V, Information Technology (NHS/NTHS); Cameron Robert Vaillancourt, Drafting and Engineering Technology; Arielle Gordon Wilson, Multimedia Communications.

Northbridge

Victoria Elizabeth Afonso, Health Services (NHS); Rachel Annabelle Arnold, Electronics and Engineering Technology (NHS/NTHS); Justin Charles Balanca-Hawkes, Drafting and Engineering Technology; Meaghan Colleen Bernard, Health Services (NHS/NTHS); Alex Michael Burgess, Culinary Arts; Ryan James Byrne, Information Technology; Katie Marie Byron, Business Technology; Nicole Elizabeth Cella, Multimedia Communications (NHS); Krysta Felicity Coates, Multimedia Communications (NHS); Ashley Elizabeth Curboy, Dental Assisting (NHS/NTHS); Hannah Nichole Cusson, Manufacturing and Engineering Technology; Alex Denis Davieau, Plumbing; Fox Delwyn Dolber, Multimedia Communications; Tyler Scott Ellis, Information Technology; Tabitha Kelsey Fields, Business Technology; Katherine Elizabeth Guerin, Dental Assisting (NHS/NTHS); Jacob Mark Hazerjian, Drafting and Engineering Technology (NHS); Mckena Lee Hendriks, Dental Assisting (NHS/NTHS); John Daniel Hughes, Automotive Technology; Nicholas William Joyce, Electrical; Hannah Jacqueline Keith, Drafting and Engineering Technology (NHS); Julia Donning Kelley, Manufacturing and Engineering Technology; Katrina Helen Marie, Health Services; Nathan Francis Lamberson, Drafting and Engineering Technology; Jaden Charles Murphy Martinez, Construction Technology; Natalie Anne Massey, Dental Assisting (NHS/NTHS); Charlotte Erin Murphy, Business Technology; Jameson Patrick Murray, Electronics and Engineering Technology; Jacob Peter Novick, Drafting and Engineering Technology; Asmahan Shehab Oliva, Culinary Arts; Erin Analyn Ostroskey, Dental Assisting; Austin Michael Peloquin, Information Technology; Melanie Enid Rivera Batiz, Health Services (NHS); Stefan Christopher Sadlon, Electronics and Engineering Technology; Emily Ann Shorey, Culinary Arts (NHS/NTHS); Marissa Ann Zanella, Business Technology (NHS); Emilee Rose Zuidema, Health Services.

Sutton

Addison David Baker, Information Technology (NHS/NTHS); Tyler Joseph Dencer, Automotive Technology; Emilie Nicole Duggan, Business Technology (NHS); Christopher Michael Gonynor, Jr., Multimedia Communications; Aleah Nicole Grande, Business Technology (NHS); Daniel Peter Guertin, Electrical; Alexandra Sarah Kazarian, Dental Assisting (NHS); Allex Zachery LaPlant, Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration; Jacklyn Renee Marsh, Construction Technology; Janel La'Nay McCarty, Health Services (NHS); Alexander Robert Moran, Electrical; Christopher Daniel O'Leary, Construction Technology; Brianah Hailey Laurie Parker, Information Technology; River Allen Ramstrom, Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration; Mitchell William Robertson, Electrical; Andrew            Ronald Rossi, Electrical; Benjamin Cameron Sanderson, Automotive Technology; Alyssa Rae Tomaszewicz, Manufacturing and Engineering Technology; Diana Nicole Whittier, Health Services; Ryan Matthew Wickett, Drafting and Engineering Technology; Peter Alan Wood, Plumbing.

Upton

Patrick Thomas Adler, Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration; Kayla Domenica Ambrosino, Business Technology; Alyssa Nicole Andrade, Cosmetology (NHS/NTHS); Gabrielle Rose Bavaro, Cosmetology; Katie Eileen Briggs, Business Technology (NHS); Paige Elizabeth Chenevert, Dental Assisting; Christopher Charles Coley, Culinary Arts (NTHS); Skyler Munroe Colwell, Drafting and Engineering Technology (NHS); Bridgette Michelle Donelan, Multimedia Communications; Kyle Patrick Gorman, Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration; Sophia Lataheanga Harris, Health Services (NHS/NTHS); Thomas John Hawkins, Manufacturing and Engineering Technology; Alexandra Mae Killeen, Cosmetology; Kevin Thomas Konieczny, Manufacturing and Engineering Technology; Taylor Nicole Kuczinski, Auto Collision Repair and Refinishing; Emily Lynne Maloney, Cosmetology; Bailey Alan Martin, Automotive Technology (NHS/NTHS); Toros James Matellian, Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration; Liam Patrick Maynard, Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration; Joseph Thomas Napolitano, Electronics and Engineering Technology (NHS/NTHS); Taylor Marie Nasuti, Culinary Arts (NTHS); Allison Suzanna Perry, Construction Technology (NHS/NTHS); Gregory David Renk, Jr., Manufacturing and Engineering Technology; Alexis Chante Sherwin, Cosmetology (NHS/NTHS); Anna Claire Shobe, Multimedia Communications; Emma Elizabeth Tomas, Health Services; Casie Mae Uhlman, Culinary Arts (NTHS); Timothy Arthur Welch, Manufacturing and Engineering Technology (NHS, NTHS); Brent Kenneth Willey, Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration.

Uxbridge

Steven Michael Alger, Electronics and Engineering Technology; Blake William Batchelder, Drafting and Engineering Technology (NTHS); Meghan Star Bellacqua, Culinary Arts; Nathaniel David Brule, Information Technology; Callie Marie Bucchino, Multimedia Communications; Sara Budic, Dental Assisting; Sasha Renee Caissie, Multimedia Communications; Nathan Daniel Campbell, Information Technology; Jack Matthew Chapman, Automotive Technology; Sydney Rose Compton, Dental Assisting; Julia Marie Compton, Information Technology; Kayla Marie Dabney, Painting and Design Technologies; Mikala Marie Davis, Business Technology (NHS); Thalles Naman Godinho DeSouza, Electrical; Madysen Lee Eames, Automotive Technology (NHS/NTHS); Connor Bernard Giles, Manufacturing and Engineering Technology; Joshua David Gniadek, Construction Technology; Rosa Yisel Gonzalez, Automotive Technology; Emily Catherine Horne, Painting and Design Technologies; Kellen Richard Kearnan, Culinary Arts (NHS); Grace Elizabeth Lemire, Multimedia Communications (NHS/NTHS); Julian Edwin MacDonnell, III, Electrical; Nicholas William O'Mera, Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration; Ryan Joseph Paulino, Electronics and Engineering Technology; Alden Michael Payne, Drafting and Engineering Technology; Hector Misionare Petri, Electronics and Engineering Technology; Jake Mitchell Piotrowski, Construction Technology; Madison Leigh Poirier, Business Technology (NHS); Bryana Amber Reardon, Multimedia Communications; Kristina Faith Richardson, Multimedia Communications; Alison Bryn Sawyer, Health Services; Corine Elizabeth Shannon, Multimedia Communications; Lauren Anne Small, Culinary Arts (NHS/NTHS); Mitchell George Wilkins, Plumbing.

Blackstone Valley Regional Vocational Technical High School serves the towns of Bellingham, Blackstone, Douglas, Grafton, Hopedale, Mendon, Milford, Millbury, Millville, Northbridge, Sutton, Upton and Uxbridge. Located in the heart of the Blackstone Valley, Blackstone Valley Tech creates a positive learning community that prepares students for personal and professional success in an internationally competitive society through a fusion of rigorous vocational, technical, and academic skills. The school’s website is www.valleytech.k12.ma.us. 

Tags

BVT


Contact Us

Phone: (508) 473-1490

Address: 258 Main Street
PO Box 421 Milford, MA 01757
Email: wmrc@wmrcdailynews.com

Advertise With Us

We offer an integrated, multi-platform program that combines the power and effectiveness of radio with the innovation and influence of the web.  Click HERE to learn more.